Kategorija: Megtartott aktivítások
“Alapozunk”
Az anyanyelvi kompetencia megalapozása
„Alapozó” foglalkozások elsős és másodikos tanulók számára
„Hatalmunkba csak az az ismeret kerül, amit mozgáshoz kötöttünk, és ezzel izomzatunkba költöztettünk.” (Dienes Valéria)
Az „ ALAPOZÁS” szükségességéről
Az előkészítő időszak a kisdiák számára az, melyet az egész életre szóló alapozásnak tekinthetünk és igen nagy jelentőségű a gyerek egész további élete szempontjából. Nincs még egy olyan életszakasz, ahol ilyen nagyarányú változások következnek be. Lépésről lépésre szerzi meg, gyakorolja azokat az alapkészségeket, melyeket később mint „eszközöket” a tanulás közben használ.
Hosszú gyakorlási idő szükséges ahhoz, hogy pl. a tapintás, a nagymozgások, az egyensúly, a szemmozgások, a finommotorika fejlődése eljusson arra a szintre, amelyen már nem igényel minden pillanatban tudatos irányítást, hanem szinte önmagától, automatikusan működik, így hagyva helyet a tudatban a kognitív tanulás számára.
Korunk nem kedvez a harmonikus kisgyermekkori fejlődésnek. Az intellektus és az információ jelentőségének túlhangsúlyozása, a családok mozgásszegény életmódja, az időhiány, a helytelen táplálkozás stb. gyakran még az egyébként átlagos képességű gyerekeknél is hiányosságokat okoznak a mozgáskoordinációban, a tapintásban, testérzékelésben, az egyensúly-érzékelésben, illetve a tanulás alapját jelentő más képességekben.
Ha ebben az időszakban nem kap elég gyakorlási lehetőséget a képesség, az idegrendszer nem kap kellő megerősítést a gyakorlás által, a képesség elvész vagy hiányosan alakul ki.
A program (foglalkozás-sorozat) célja, hogy széles körű készségfejlesztő alapozással minél több lehetőséget biztosítson a képességek gyakorláshoz. Az alapozás területei:
- NAGYMOZGÁSFEJLESZTÉS
- TESTTUDAT FEJLESZTÉSE
- SZEMMEL KÖVETÉST ELŐSEGÍTŐ GYAKORLATOK
- FINOMMOTORIKA-FEJLESZTŐ GYAKORLATOK
- TAKTILIS ÉRZÉKELÉS FEJLESZTÉSE
- VIZUÁLIS ÉSZLELÉS ÉS EMLÉKEZET, VIZUOMOTOROS KOORDINÁCIÓ FEJLESZTÉSE
- AUDITÍV ÉSZLELÉS ÉS EMLÉKEZET FEJLESZTÉSE
- BESZÉDKÉSZSÉG FEJLESZTÉSE
Az idei tanévben már két korcsoportban zajlanak a foglalkozások a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ új, korszerűen felszerelt épületében.
Kedd délután az elsős kisdiákokkal foglalkozik Ostojin M. Ildikó és Cseszkó K. Erika tanítónő.
Csütörtökön – az előző tanév folytatásaként – a 2. osztályosok kibővített tartalommal, új „játékokkal” gyakorolják, fejlesztik az alapkészségeiket.
A foglalkozások októbertől decemberig zajlanak, ám a szülőknek nyújtott információkkal, ismertetőkkel a kisdiákoknak lehetőségük van otthon is elvégezni a játékos gyakorlatok legnagyobb részét.